2010 Senior Fair Winners

Aug 15, 2010 | |

Animal Sciences

First Place Slaughter in the Water: Testing the Effects of Pollutants on Aquatic Organisms

Contestant(s): RITISH PATNAIK
Region: Dallas
Second Place Acidosis, A Corny Diease: Year 3

Contestant(s): MEGAN MEIER
Region: Austin
Third Place Coral Survival In Warming Waters

Contestant(s): MARCUS GONZALES
Region: San Antonio
Fourth Place Exterminating the Solenopsis invicta

Contestant(s): VICTORIA DOBBIE
Region: Houston
Honorable Mention How Low Can You Go?

Contestant(s): SARAH MCCALL
Region: Houston
Behavioral and Social Sciences
First Place Algebra: Not the Same Old Game - Educational Gaming for Knowledge Retention

Contestant(s): NEIL REDFIELD
Region: San Antonio
Second Place The Power of Suggestion and Pediculus capitis

Contestant(s): BRITTANY KYLE
Region: Austin
Third Place The Effects of Economic Recession on Students Academic Success

Contestant(s): JHOSELINE VASQUEZ
Region: Dallas
Fourth Place The Brain Game

Contestant(s): BRITTANY MOORE
Region: Dallas
Honorable Mention "Do You Think You Can?" A Study of Percieved Self-Efficacy

Contestant(s): DEXTER MCCOY
Region: Houston
Biochemistry
First Place Microfluidics: A Pioneering Method for the Assessment and Prognosis of Cancer Metastasis

Contestant(s): PREETI SINGHAL
Region: Fort Worth
Second Place The Effect of the Type of Metabolism on Yeast Biofilm Formation

Contestant(s): ANITA CHANDRAHAS
Region: Fort Worth
Third Place First Stage Druggability Assessment of Small Molecules Utilizing Simple Flourescence Based Displacem

Contestant(s): JIN HYUNG LEE
Region: Austin
Fourth Place The Effects of Light on Desynchronosis Using Neurospora crassa

Contestant(s): TAYLOR WILSON
Region: Austin
Honorable Mention Studying Protein Unfolding using Fluorescence Spectroscopy

Contestant(s): ADRIAN GARCIA
Region: San Antonio
Cellular and Molecular Biology
First Place A Novel Anti-tumor Immunotherapy Utilizing the Toll-Like Receptor 5 Ligand Flagellin

Contestant(s): TIANJIAO ZHANG
Region: Houston
Second Place Photolyase: Doctoring DNA Damage

Contestant(s): CARRIE LI
Region: Houston
Third Place Effects of Wnt cell signaling inhibition on stem cell properties

Contestant(s): MARIA STERRETT
Region: Austin
Fourth Place Investigation of Restriction Site Polymorphisms on Physarum polycephalum Mitochondrial DNA to Evalua

Contestant(s): PRATEEK BHATTACHARYA
Region: Dallas
Honorable Mention Callus Formation in African Violets

Contestant(s): MAKAYLA KELSO
Region: Austin
Chemistry
First Place From Algae to Energy:The Effects of Sulfur Re-addition on Hydrogen Photoproduction of C. reinhardtii

Contestant(s): NEERJA AGGARWAL
Region: Houston
Second Place Oscillating Clock Reactions

Contestant(s): KIRA KURTZMAN
Region: Houston
Third Place Shockingly Dirty: Using Electrolysis to Rid Soil of Pollutants

Contestant(s): MEGHANA VUYYURU
Region: Dallas
Fourth Place Take It Off!

Contestant(s): HEIDI KONG
Region: Brownsville
Honorable Mention Enhanced and Selective Removal of Nitrophenol Pollutants from Waste Streams Using Water-Soluble Meta

Contestant(s): BAO NGUYEN
Region: Austin
Computer Science
First Place The Compositional Genetic Algorithm: A Novel Algorithm and its Application to Reconfigurable

Contestant(s): FAVYEN BASTANI
Region: Dallas
Second Place A Novel Approach to Spam Detection Using Information Distance

Contestant(s): JANICE ZHANG
Region: Dallas
Third Place Algorithmic Optimization II

Contestant(s): SRIKRISHNA RAGHAVAN
Region: Houston
Fourth Place Improving CAPTCHA to Stop Spam on The Internet

Contestant(s): THOMAS POWERS
Region: Austin
Honorable Mention Effects of Increasing Compilation Optimization on Encryption Cipher Performance on Gentoo Linux

Contestant(s): ANDREW WALKER
Region: San Antonio
Earth and Planetary Science
First Place The Day After Tomorrow: T-test detection of abrupt transitions in model projections of climate

Contestant(s): VIKRAM PAROLKAR
Region: Austin
Second Place Calculating Lighting through the Hall Effect

Contestant(s): ZACHARY RODRIGUEZ
Region: Brownsville
Third Place Effects of Geological Factors on Mudslides

Contestant(s): EVELYN HO
Region: Dallas
Fourth Place The Many Faces of a Seawall

Contestant(s): MACY BRINTON
Region: Houston
Honorable Mention Microphone Array Infrasound Detection of Tornadic Supercells to Determine Velocity and Direction

Contestant(s): JOHN COOPER
Region: Fort Worth
Energy and Transportation
First Place A Fuel Cell Construction and Analysis

Contestant(s): NATHAN NISSEN
Region: Austin
Second Place The Effects of Structural Aspects of Residential Homes on Internal Temperature

Contestant(s): ALEXANDER CHRISTOPHER
Region: San Antonio
Third Place A Better Alternative to A Cleaner World: Optimizing the Efficiencies of Dye Sensitized Solae Cells

Contestant(s): SIRISH KAMARAJUGADDA
Region: Dallas
Fourth Place Thorium And Its Implementation In Traveling Wave Reactors

Contestant(s): ELLIOT LUTTRELL-WILLIAMS
Region: El Paso
Honorable Mention Designing Wide-Angle Solar Concentrators

Contestant(s): TERESA WU
Region: Houston
Engineering: Electrical/Mechanical
First Place A Synthesis of Dead Reckoning and Map-Based Navigation in Multiple Robotic Agents

Contestant(s): KENNETH MARINO
Region: Austin
Second Place Active Vibration Dampening

Contestant(s): NATHAN TIMMERMAN
Region: Austin
Third Place Wireless Power Transmission

Contestant(s): KONRAD WERZNER
Region: Houston
Fourth Place My Garage Has Feelings Too!:Securing RFID Applications With Strong Encryption

Contestant(s): SHAYAN MOHANTY
Region: Dallas
Honorable Mention Creating an Effective "Bio-Batter" with Geobacter metallireducens: Year II

Contestant(s): TRAVIS HOWK
Region: San Antonio
Engineering: Materials/Bioengineering
First Place Reduce, Reuse, Insulate?

Contestant(s): JOHN ROBERTS
Region: Houston
Second Place Improving the Efficiency of Matter Transfer in Algae Photo-Bioreactors

Contestant(s): ALEX CRISARA
Region: Austin
Third Place Cuprous Oxide Under Pressure: An Ab Initio Study of Pressure-Induced Structural Transitions

Contestant(s): TIMOTHY MOON
Region: Austin
Fourth Place Carbon Nanotubes as a Versatile Platform for Cancer Detection and Tumor-Targeted Dual-Therapy:Year 2

Contestant(s): SAHIL KHETPAL
Region: Fort Worth
Honorable Mention Probing Protein Structure in Unnatural Environments

Contestant(s): SAI GOURISANKAR
Region: Fort Worth
Environmental Management
First Place Desalination Using Bacteria

Contestant(s): ZACHARY SCOTT
Region: Austin
Second Place A Beautiful Mine: Remediation of Acid Mine Drainage

Contestant(s): TREENA CHATTERJEE
Region: Dallas
Third Place The Algae-Mobile 2: Creating An Energy Sufficient Anti-Pollutant Device In The Exhaust Of A Car

Contestant(s): PARAM JAGGI
Region: Dallas
Fourth Place Double Agents:R. rhodochrous and Linoleic Acid As Bioremediation Agents of Polycyclic Aromatic H

Contestant(s): MORGAN SINKO
Region: San Antonio
Honorable Mention Drought Response of Native Tree Species; Juniperus ashei and Quercus virginiana in a South Texas N

Contestant(s): JACLYN GUZ
Region: San Antonio
Environmental Sciences/Analysis
First Place Get the Lead Out

Contestant(s): MADELINE LANDON
Region: Houston
Second Place Getting Carried Away IV

Contestant(s): CAMERON STRONG
Region: Houston
Third Place The Effect of Closed, Partial and Forced Ventilation Systems on the Circulation of Radon Gas

Contestant(s): RACHEL HODGE
Region: Dallas
Fourth Place Similarities between HULIS and chromophores formed via OH radical photooxidation of precursors

Contestant(s): JONATHAN CHANG
Region: Austin
Honorable Mention Oyster Restoration

Contestant(s): GABRIELLA QUINTANA
Region: Houston
Mathematical Sciences
First Place Creating and Deducing Structure Using Domination Numbers in Permutation Graphs

Contestant(s): MAX WIMBERLEY
Region: Austin
Second Place The Riemann Hypothesis and Chaotic Field Theory

Contestant(s): SEAN BAILEY
Region: Houston
Third Place Fluenza Season Over. Another In...II

Contestant(s): ANJANA RAM
Region: Dallas
Fourth Place No Place On Earth, Terraform the Fourth

Contestant(s): CARMELA MORADA
Region: Brownsville
Honorable Mention Continuity Principle to Quantify Carotid Stenosis

Contestant(s): JOSEPH WONG
Region: Houston
Medicine and Health Sciences
First Place Emodin: A New Drug for Resistance in CML - A Mechanism Approach

Contestant(s): ZHUYI SUN
Region: Houston
Second Place KLF4a is a Crucial Target for Fighting Pancreatic Cancer (II)

Contestant(s): JIAWEN WEI
Region: Houston
Third Place Vascular Developmental Potential of Bone Marrow Derived Progenitor Cells

Contestant(s): KRISTINA DUAN
Region: Houston
Fourth Place Nanomedicine to Combat Therapy Resistance in Breast Cancer

Contestant(s): MARY MORALES
Region: San Antonio
Honorable Mention Effects of 30% Maternal Nutrient Restriction on Selected Ribosomal Proteins and Serotonin Receptors

Contestant(s): LYNN XIE
Region: San Antonio
Microbiology
First Place The Effects of Nanoemulsions on Biofilms in Dental Waterlines

Contestant(s): NICHOLAS FROHLICH
Region: San Antonio
Second Place The Effects of Probiotics in the Digestive System

Contestant(s): ALISHA ALVAREZ
Region: Austin
Third Place Killer Clothes

Contestant(s): REBEKAH WEBER
Region: Waco
Fourth Place Antifungal Effects and Identification of Eisenia foetida Bacteria on Batrachochytrium dendrobatidis

Contestant(s): JAYTON RAINEY
Region: Lubbock
Honorable Mention Year 2 Study : A Study of Biological Anticipation of Environmental Change on Physarum polycephalum

Contestant(s): SUHASINI RAVI
Region: Dallas
Physics and Astronomy
First Place Modeling Planet Orbits

Contestant(s): VALENTIN TUZHILKIN
Region: Houston
Second Place Self-Similar Solutions of Spiral Shockwaves in Galactic Disks

Contestant(s): ALEXANDER MENTZELOPOULOS
Region: Fort Worth
Third Place The Effect of Wing Shape and Sweep Angle on the Net Lift

Contestant(s): ARI GAO
Region: Dallas
Fourth Place Construction and Evaluation of a Two-Parabola Light Collection System

Contestant(s): TIM O'HARA
Region: Austin
Honorable Mention The Acoustics of Headphones

Contestant(s): ANASTASIA KATARINA MENTZELOPOULOS
Region: Dallas
Plant Sciences
First Place Can Duckweed be Used as a Water Filter for Nitrates, Ntrites, and Phosphates?

Contestant(s): SHARJEEL SYED
Region: San Antonio
Second Place Optimizing Growth and Lipid Composition in Algae through Environmental Stress

Contestant(s): WENXI SHERYL LI
Region: Dallas
Third Place Plants on the Night Shift

Contestant(s): KATIE POWELL
Region: Houston
Fourth Place Mitigation of Salinity Stress in Arabidopsis thaliana by Genetic Selection and Salicylic Acid Treatm

Contestant(s): WOLF HONORE
Region: San Antonio
Honorable Mention The Effect of Water Growth Base on Lemna minor Growth Rate, Glucose Yield and Ethanol Yield

Contestant(s): KYLE YUAN
Region: Dallas
Team - Life Sciences
First Place Encapsulate to Mitigate

Contestant(s): SHANTANU BANERJEE, VARUN KONERU
Region: Austin
Second Place Inducing Apoptosis in Embryonic Stem Cells by Adding Capsaicin as a Model for Capsaicin's Effect on

Contestant(s): SAMANTHA BROKENSHIRE, DEVYN MILLER
Region: Austin
Third Place The Effects of Nicotinic Acid, Resveratrol, and Nicotinic Acid+Resveratrol on the Life Span, Reprodu

Contestant(s): AARON GREENFIELD, AUSTIN JOE GREENFIELD
Region: San Antonio
Fourth Place Maximizing the Use of Orange Rinds

Contestant(s): JAVIER DOMINGUEZ, LAURA HERNANDEZ
Region: Brownsville
Honorable Mention The Effects of Light Therapy on Propionibacterium acnes and Staphylococcus epidermidis

Contestant(s): CHRISTINE GAIL TAN, CHRISTINE JOY TAN
Region: San Antonio
Team - Physical Sciences
First Place Stealing From Nature

Contestant(s): ROBERT GRAHAM, TODD OLLRE, CAMERON STADFELD
Region: Houston
Second Place Purifying Water Through Solar Distillation

Contestant(s): GRANT KERN, ISHA MITTAL
Region: Houston
Third Place Investigation of Rain-X and Sunscreen Coating (Year 3): Protection Against Radiation-Induced Oxidati

Contestant(s): DEREK LAM, BRIGETTE LEE
Region: San Antonio
Fourth Place Bass or Bust

Contestant(s): SABRINA CHRISTIAN, HAILEY RABE
Region: San Antonio
Honorable Mention Building a Virtual Pulsar Catalog for Google Sky

Contestant(s): RICHARD BENAVIDES JR, LUIS GARCIA
Region: Brownsville


Our Sponsors
ExxonMobil Texas Workforce Commission UTSA